Etnorokkmuusikal „Kullaketrajad” – kuuldemäng (2019)

15.00

Kategooria:

Kirjeldus


„Kullaketrajad” on muinasjutt, mille kirjutas vanarahva pärimuste põhjal üles Friedrich Reinhold Kreutzwald.
Siin on segunenud vanad Põhjala legendid nõidadest ning tarkadest, ja 19. sajandi Eesti lihtsa inimese unistused paremast põlvest, jõukusest ja õiglusest.

Nii nagu lauluisa oma lugu vestis, pani selle muusikakeelde ja dialoogidesse ka autor Janika Sillamaa – temalt nii libreto, muusika, kui ka enamus laulutekste, mõnes loos kasutatud siiski ka Kreutzwaldi värsiridu.

Lugu räägib kolmest neiust, kes varavalgest hilisööni nõiamoor Ajatari majas kulda ketravad, teadmata ise, et nad kuninglikust soost on. Töö juurest lahkuda on keelatud, kuldlõng võib katkeda, kuid üks tüdrukutest – Eha – seda nimelt teeb, kui majja satub kuningapoeg Koit ja noored teineteisesse armuvad.
Nüüd algavad pahandused, kus Ajatari ja tema pahalaste vastu astuvad inimesed, linnud ja isegi Põhjala Tark.
Aga nagu õigele muinasjutule kohane, võidab lõpuks ikkagi headus.

Kõigepealt kirjutati „Kullaketrajad” lavale, kus lavastaja, kunstnik ja koreograaf oli Kaarel Orumägi, muusikajuht – autor Janika.
Kuna lavalugu tuli välja meeleolukas ja väga hea esitusega, sündis mõte see ka jäädvustada ja see saigi teoks – kuuldemängu näol.
Esitajad – Kaari Sillamaa Muusikateatri raudvara – õpetajad ja vilistlased:
Hille Savi
(Eha – noorim metsapiiga), Kertu Raja (Luule – vanim metsapiiga), Laura Virkkunen (Leelo – keskmine metsapiiga), Katre Jaani (kuninganna Säde ja vahepeal ka Harakas), Kaarel Raidam (kuningas Aulemb, vahepeal ka Kotkas), Mait Mikussaar (kuningapoeg Koit), Andrus Muuga (linnukeeletundja aednik Agu), Norman Salumäe – külalisena (Valge Tark Lind Kaaren, kes on tegelikult must), Franck Reisner (Põhjala Tark, vahepeal ka vihane jahiülem Vihane) ja Janika Sillamaa (laukanõid Ajatar).

Huvilistele on tark ette öelda, et vokaalpartiid ka esitajate väärilised on, ehk vokaalselt nii nõudlikud, et võiks huvi pakkuda tipptegijatele – neile kes endid tõeliselt proovile soovivad panna.

Lood/laulud CD-l (vaheldumisi dialoogidega): Introduktsioon. Ketrajad, Saabub öö, Koit ja Eha, Lõng on katkenud (lühike), Kus on kuningapoeg? Lõng katkenud (pikk), Kallis Valge Lind, Võta kuulda linnukesta, Pulmad teeme pea! Kaaren külas, Mis siin sünnib? Põgenemine-sajatamine, Vesinupp, Metsapiigad aidake, Linnukakuke, Põhjala mehed, Põhjala Tark – Mehest vähki, Pulmad (instrumentaal), Õekesed tuleb päästa, Meile tuleb külalisi, Jõu katsumine, Kuningatütarde lugu.

Salvestatud Studio89-s:
Muusikajuht Janika Sillamaa. Stuudiomuusikud: Kristina Bianca Rantala (klahvpillid), Oliver Mazurtshak, Karl M Pennar,  (kitarrid), Martti laas (basskitarr), Karl Helmeste (trummid), Laura Lindpere (kannel), Merlin Porkma, Anna-Maria Rannamägi (viiulid), Jarkko Launonen (tšello), Madis Jürgens (kontrabass).
Taustvokaal: Janika Sillamaa, Johanna-Elise Kabel, Kauro Tafitšuk, Franck Reisner ja Andrus Muuga
Salvestasid Franck Reisner, Andrus Muuga, Ken Kruuser. Mix  Franck Reisner. Master  Rauno Avel.
Fotod ja kujundus Andrus Muuga (Magnetuur)
Pakenditrükk Folger. Plaaditrükk CD-lahendused